React

React Nedir? Neden React Öğrenmeliyiz?

ReactJS, ya da React.js, kullanıcı arayüzü oluşturmaya yarayan açık kaynak kodlu bir web uygulama çatısıdır. Facebook önderliğinde bir geliştirici grubu tarafından geliştirilmekte olan ReactJS, Model-View-Controller prensibine uygun olarak oluşturulmuştur.

Yeni şeyler öğrenmek için kısıtlı zamanımız var ve her gün yeni uygulama çatıları, yeni araçlar çıkıyor. Bütün bunlar arasından React’ı seçmemiz, öğrenmek için harcadığımız zamana değer. React öğrenmemiz için 3 temel sebep var:

1. Küçük Öğrenme Eğrisi

React için öğrenme eğrisi aslında mevcut bile değil. Elbette, öğrenecek belli şeyler var, ama onlar hızlıca öğrenilebilir. React öğrenmeye başladıktan kısa süre sonra uygulama geliştirmek oldukça kolay hale geliyor. Böylece yeni bir uygulama çatısının temel özelliklerini öğrenmek için çok fazla zaman kaybetmeden gerçekçi uygulamalar geliştirebiliriz. Çünkü React, zaten bilinen bir yazılım dili olan Javascript üzerine kurulmuştur.

 2. Geliştirici Topluluğu

React en iyi geliştirici topluluklarından birine sahiptir. Bu da çok önemlidir çünkü kötü geliştirici topluluğu olan iyi bir araç kötü geliştirme deneyimi demektir. İyi bir araç ve harika bir geliştirici topluluğu harika geliştirme deneyimi demektir. React hakkında bir sorumuz olduğunda Stack Overflow’da cevapları bulabiliriz. Çünkü React geliştirici topluluğu da bu aracı kullanmakta. Uygulamamızda bir şey yapmak istediğimizde büyük ihtimalle bu işi yapan 3. parti açık kaynak kodlu bir kütüphane vardır. Böylece uygulama geliştirmek için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmayız.

3. Kütüphanenin Kendisi

React öğrenmek için üçüncü sebep kütüphanenin kendisidir. React’ın temel mantığı komponentlerdir ve komponentler uygulama arayüzünüzün bir parçasıdır.  Toplam 5 veya 6 komponent bile bir web sitesinin tamamı için yeterlidir. Bu komponentler web sitesinin temel mimarisini oluşturur. Böylece büyük bir uygulamayı küçük parçalara bölmüş oluruz. Bu küçük parçalar tekrar kullanılabilir yapıdadır. Oluşturması, hata ayıklaması ve test etmesi kolaydır. Ayrıca React kullanırken uygulama arayüzünde bir veri değiştiğinde tüm sayfa yerine sadece değişen kısım yenilenir. Bu da uygulamayı oldukça hızlı hale getirir.

 

Yazar hakkında

merveakkaya

Yorum yap